3
5
4
3
3
4
Miejsce przeprawy wojsk króla Władysława Jagiełły
3 krzyże upamiętniające epidemie cholery
dom z XIX w.
kościół Zwiastowania Najświętszej Marii Panny
zamknij x
«
»
 
 

Klasztor i wieś z bogatą tradycją

Zarys historyczny

Pierwsze wzmianki o Czerwińsku pojawiły się w 1155 r. w dokumencie (bulli) papieskiej na temat tutejszego klasztoru. Jednak prawdopodobnie już w X-XI w. na tym terenie powstała osada. Na początku Czerwińsk nad Wisłą rozwijał się, jako dwie odrębne od siebie osady, będące własnością biskupią oraz własnością klasztorną. Prawa miejskie otrzymał w 1373 r. część biskupia i w 1582 r. część klasztorna.

W 1410 roku miała tu miejsce przeprawa przez Wisłę wojsk polskich pod dowództwem króla Władysława Jagiełły. Aby przeprawa była możliwa pół roku wcześniej zaczęto w tajemnicy budować most łyżwowy - 500 metrowy most ustawiono w 8 godzin. Po przeprawie wojsko polskie połączyło się z Litwinami nadciągającymi od strony Pułtuska. Pozwoliło to wykorzystać element zaskoczenia i wygranie Bitwy pod Grunwaldem.

W latach 1655-1660 podczas najazdów szwedzkich miasto zostało zniszczone i spustoszone. Epidemia dżumy z 1709 r., rozbiory, epidemia cholery po powstaniu listopadowym (1831 r.), która nawiedzała miasto trzykrotnie, nieurodzaj i wielki głód, doprowadziły do upadku miasta. Po upadku powstania styczniowego w 1896 r. miastu odebrano prawa miejskie.
Ciekawostką jest też pojawienie się ok. XVIII w. Żydów, którzy wcześniej nie byli tolerowani w kościelnym Czerwińsku. Powstała Synagoga, cmentarz żydowski, które niestety podczas II wojny światowej zostały zniszczone.

Co warto zobaczyć

Obecnie na obrzeżach wioski Czerwińsk nad Wisłą powstają domy jednorodzinne. Jednak nadal w "sercu wioski" możemy zobaczyć tradycyjne małomiasteczkowe budownictwo. Nad wioską góruje kościół Zwiastowania Najświętszej Marii Panny. Powstał w XII w. jako trójnawowa bazylika w romańskim stylu, jednak później dokonywano wielu jego przeróbek. Dwie wieże kościoła znalazły się w herbie Czerwińska. W środku bazyliki warto zobaczyć romański portal z I połowy XII w., zrekonstruowany na początku XX w. Znajduje się on w kruchcie. W południowej kaplicy można oglądać fragmenty fresków z XII-XIII w.

Przy kościele znajduje się klasztor salezjanów i muzeum, które można zwiedzać z przewodnikiem. W muzeum znajdują się pamiątki z wypraw misyjnych. Warto również udać się na rynek, na którym znajduje się zabytkowy dom z XIX w. wybudowany w stylu drewnianego budownictwa drobnomieszczańskiego na Mazowszu. W okolicy rynku można także podziwiać starą zabudowę. Na południe od klasztoru stoją 3 krzyże upamiętniające epidemie cholery.
Idąc z rynku, na południowy wschód, ulica prowadzi nas w stronę Wisły i miejsca, gdzie prawdopodobnie miała miejsce przeprawa wojsk Jagiełły.

Mimo, że Czerwińsk nad Wisłą jest niewielki i całość zwiedzania to max. 4 godziny warto się tam udać, aby zobaczyć tą historyczną wioskę. Zawsze można także połączyć zwiedzanie Czerwińska z położonym nieopodal Modlinem albo Wyszogrodem.

Dojazd

Trasą nr. 62 od strony Wyszogrodu lub Nowego Dworu Mazowieckiego.

Warto poczytać o historii Czerwińska nad Wisłą na stronie czerwinsk.pl. Są tam nawet mapki. Bezpośredni link:
http://www.czerwinsk.pl/index.php?cmd=zawartosc&opt=pokaz&id=5

przypisy:
1. oficjalna strona gminy Czerwińsk: http://www.czerwinsk.pl/
2. Fundacja rozwoju Czerwińska: http://www.fundacjarozwojuczerwinska.free.ngo.pl/
3. http://pl.wikipedia.org/wiki/Czerwi%C5%84sk_nad_Wis%C5%82%C4%85

Komentarze

brak komentarzy
 

Ciekawe miejsca

 
 
ciekawe miejsca, ciekawe okolice · © copyright 2012 Marcin Szczepański, wykonanie: Zbigniew Szczepański